Novinky

1. Epoxidové podlahy krok za krokem: Základní mechanická příprava podkladu

1. Epoxidové podlahy krok za krokem: Základní mechanická příprava podkladu

03.04.2018

První díl našeho seriálu vám pomůže připravit podklad pro pokládku epoxidové podlahy. Nedostatečná nebo zanedbaná příprava může mít za následek lámání nebo propadání podlahy na nezpevněných místech. Jak tomu předejít? 

Jedná se o nejdůležitější a naprosto zásadní část realizace stavby, na které závisí výsledek celého díla.

Pouze kvalitní a bezchybnou přípravou podkladu zajistíte bezporuchovou a dlouholetou životnost aplikace.

Epoxy_flooring_SPOLCHEMIE

Před a po: vpravo zrekonstruovaná podlaha s použitím epoxidu EPOSTYL ze SPOLCHEMIE

Obecná charakteristika vhodného podkladu: betonový podklad, suchý, čistý, rovný, bez prasklin, dutin, nesoudržných částí, koroze, povrchového cementového mléka, znečištění naftou, oleji, asfaltem, vosky, zbytky starých nesoudržných nátěrů apod. V ideálním případě podklad vyzrálý nejméně 28 dní se zbytkovou vlhkostí max. 4%, pokud toto nelze technologicky zajistit, lze aplikovat i na mladý beton s obsahem vlhkosti max. 10%. Povrch má být zatažen dřevěným nebo plstěným hladítkem, nesmí být kletován ani poprašován cementem.

Podklad musí být izolován proti vlivům spodní vlhkosti nebo podsklepen.

Pevnostní charakteristiky:

  • pevnost v tlaku u pojízdných ploch min. 21,5 MPa,
  • u pochůzných ploch min. 14,7 MPa,
  • přídržnost min. 1,5 MPa,
  • rovinnost pro lité systémy max. 2 mm/2 m.


U nových betonů se provádí otryskání povrchu nebo přebroušení diamantem s cílem odstranit povrchové cementové mléko. Starší povrchy se rovněž tryskají nebo přebrušují, aby se odstranily staré nátěry, zoxidované a jiné nesoudržné části až na pevný a únosný podklad. Odstranění nesoudržných částí, vyčištění výtluků a prořezání prasklin za účelem jejich rozšíření pro následné vyplnění epoxidovým tmelem.

Jedna z možností úprav vyzrálého betonu: broušení diamantovým kotoučem.

Jedna z možností úprav vyzrálého betonu: broušení diamantovým kotoučem.

Povrch upravený frézováním.

Povrch upravený frézováním.

Méně poškozené povrchy se zdrsňují broušením.

Méně poškozené povrchy se zdrsňují broušením.


Specifické jsou zaolejované povrchy. Je bezpodmínečně nutné zajistit dokonalé odstranění veškerých mastnot, v opačném případě hrozí odseparování epoxidového povrchu od tímto způsobem znečištěného betonového podkladu. Je potřeba myslet na to, že dlouhodobě olejem kontaminované plochy jsou obvykle znečištěné do značné hloubky betonového podkladu. Po povrchovém vyčištění mastnoty pomocí saponátů či jiných přípravků dochází po krátké době k vyvzlínání spodní mastnoty opět na povrch, je tedy potřeba postup i několikrát opakovat, v extrémních případech je potřeba kontaminovanou část povrchu odbourat a nahradit ji novým betonem či polymerbetonem. 

  

Odstraňování cementového mléka na mladém betonu pomocí otryskání kuličkami strojem s magnetickým sběračem.

Odstraňování cementového mléka na mladém betonu pomocí otryskání kuličkami strojem s magnetickým sběračem.


Závěrečnou částí všech těchto přípravných kroků je precizní a důkladné vysátí prachových částic vysavačem – pouhé zametení povrchu nestačí!

Podlaha, na které byly provedeny všechny přípravné práce a je připravena pro penetraci.

Podlaha, na které byly provedeny všechny přípravné práce a je připravena pro další krok: penetraci.

Příští úterý se budeme věnovat 2. PENETRACI PODKLADU

1. Základní mechanická příprava podkladu                        2. Penetrace podkladu 3. Oprava a reprofilace povrchu polymerbetonem 4. Finální EP nátěr SADURIT Z1 5. Finální EP stěrka EPOSTYL hladká 6. EP stěrka EPOSTYL strukturovaná, protiskluzná 7. EP stěrka EPOSTYL GRANIT dekorativní

Uvedený návod poskytuje základní informace a postupy, bližší pokyny jsou uvedeny v aplikačním listu daného produktu. Vždy je potřeba přihlédnout k situaci na vaší stavbě a technologii přizpůsobit konkrétním podmínkám.

Pro další informace nebo objednávky zboží nás neváhejte kontaktovat přes náš kontaktní formulář dole na stránce!

Máte dotazy


Nemůžete najít hledané informace o naší stavební chemii? Zeptejte se nás prostřednictvím tohoto formuláře. Poslat nám můžete i vaši stížnost, pochvalu, nebo hodnocení našich výrobků nebo služeb.

Osobní údaje poskytnuté v tomto formuláři budou použity pouze k reakci na zaslanou zprávu a dále nebudou nijak uchovávány ani zpracovány.